Ocieplanie klimatu

Ice formation

W dzisiejszych czasach dużo się mówi o zmianach klimatu i globalnym ociepleniu. Ale co dokładnie powoduje ocieplenie klimatu? W tym artykule przyjrzymy się niektórym możliwym przyczynom zmiany klimatu. Odpowiemy również na kilka pytań, które możesz mieć na temat globalnego ocieplenia, w jakie tym są dowody na to twierdzenie i jak duże zagrożenie stanowi ono naprawdę dla naszego środowiska.

Czym jest globalne ocieplenie?

Globalne ocieplenie odnosi się do rosnących temperatur na całym świecie spowodowanych wzrostem ilości gazów cieplarnianych (GHG) w ziemskiej atmosferze. Do gazów cieplarnianych należą dwutlenek węgla (CO2), metan, podtlenek azotu i gazy fluorowane. Gazy te są uwalniane ze spalania paliw kopalnych, a także z wylesiania.

Zmiana klimatu to termin używany do opisania innych powiązanych skutków globalnego ocieplenia, w tym zmian w rozkładzie opadów i pokryciu lodem morskim.

Kiedy się zaczęło?

Od początku pisanej historii zdarzały się okresy wzrostu i spadku temperatury. Ale naukowcy uważają, że od końca XX wieku nastąpił wzrost globalnych temperatur. Lata 90. były konsekwentnie cieplejsze niż poprzednie dekady. Według Narodowego Centrum Danych Klimatycznych (NCDC) NOAA, od 1880 roku nastąpił wzrost temperatury.

Jakie są dowody na globalne ocieplenie?

Istnieje wiele różnych rodzajów dowodów, które można wykorzystać do wykazania globalnego ocieplenia. Oto kilka przykładów: Dane satelitarne pokazują wzrost temperatury powierzchni lądów o 0,6-0,7 stopnia Celsjusza w latach 1979-2003. Oznacza to, że powierzchnia lądów ogrzała się w tym okresie o około 1 stopień Fahrenheita. Nastąpił również wzrost temperatury powierzchni morza (SST), przy wzroście o około 0,5 stopnia Celsjusza w ciągu ostatnich 25 lat.

Pokrywa lodu morskiego zmniejszała się o około 3 procent na dekadę od 1979 r., a coraz więcej gór lodowych odrywa się od lodowców wokół Grenlandii i Antarktydy. Lodowce również kurczą się w coraz szybszym tempie. W latach 1961-2003 objętość lodu na Grenlandii zmniejszyła się o 7 procent, podczas gdy na Antarktydzie wzrosła tylko o 1 procent. To pokazuje, że w obu regionach istniała wyraźna różnica.

Od 1980 r. opad śniegu na niektórych obszarach wzrósł nawet o 100 metrów. Jest to szczególnie zauważalne w Azji Środkowej i północnej Europie, gdzie deszcze padają teraz na tereny wcześniej pokryte śniegiem na wyższych wysokościach. Wzrost opadów mógł spowodować wzrost globalnych temperatur w ciągu ostatnich kilku dekad. Na całym świecie występuje również więcej powodzi w wyniku podniesienia się poziomu mórz spowodowanego rozszerzaniem się cieplejszej wody na obszary wcześniej suche. Ostatnie badania wykazały, że poziom mórz wzrósł o około 3 cale w latach 1993-2010.

Różne gatunki przemieszczają się w kierunku biegunów lub wyżej, aby znaleźć odpowiednie środowisko, co oznacza, że niektóre rośliny i zwierzęta mogą wyginąć w wyniku globalnego ocieplenia. Od 1960 roku nastąpił wzrost liczby wymierań, od tego czasu wymarło prawie 100 gatunków roślin. W samej Ameryce od 1970 r. nastąpił 40-procentowy wzrost wymierania roślin. Średnia temperatura na Ziemi wzrasta o około 0,17 stopnia Celsjusza co dekadę od 1980 r. Nie jest to duża ilość, ale naukowcy wciąż mogą ją wykryć za pomocą dane satelitarne i inne pomiary wykonane z całego świata. Oczekuje się, że trend ten utrzyma się w następnym stuleciu, ponieważ globalne temperatury będą nadal rosły wyżej niż w poprzednich latach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *