W momencie, gdy rozpoczynamy prace budowlane, a czasami też remontowe zachodzi konieczność wykonania wykopów przestrzennych. Rodzaj wykopów przestrzennych jak również sposób ich zabezpieczenia zależny jest od sposobu prac, które będziemy wykonywać jak również od czynników środowiskowych. Tutaj największy wpływ ma rodzaj gruntu oraz stosunki wodne. Przy planowaniu zabezpieczenia należy również brać pod uwagę inne czynniki takie jak: sąsiedztwo danej działki czy bliskość innych budynków mieszkalnych. Z tego względu w prawie budowlanym wprowadzono dodatkowe restrykcje, których trzeba dokładnie przestrzegać.
Czynniki wpływające na odpowiednią konstrukcję
Wybór sposobu zabezpieczenia skarp wykopu zależny jest od następujących elementów:
- Poziomu wody gruntowej,
- Warunków geotechnicznych,
- Głębokości wykopu,
- Bliskości sąsiadujących budynków,
- Rodzaj zabudowy, która sąsiaduje z budowanym obiektem,
- Metody wykorzystywanej do budowy powstającej inwestycji.
Gdzie stosuje się wykopy i ich zabezpieczenia?
Rodzaj jak również technologia wykorzystana do zabezpieczenia wykopu przestrzennego w głównej mierze zależna jest od prowadzonej inwestycji i sposobu jej wykonywania. Niemniej jednak mają one zazwyczaj zastosowanie w budownictwie ogólnym. A więc zabezpieczenie wykopu stosuje się w:
- Podziemnych kondygnacjach budynków mieszkalnych, handlowych i użyteczności publicznej,
- Komunikacji typu tunele lub drogi,
- Infrastrukturze instalacyjnej.
Warto w tym miejscu zaznaczyć, że większość prac ziemnych w budownictwie wymaga wykonania wykopu i jego zabezpieczenia. Mało kto wie, że nawet remont infrastruktury podziemnej wymaga wykonania wykopu i jego zabezpieczenia.