OZE czy to dla nas przyszłość?

Green leaf plant on brown wooden stump

Obecnie do bardzo wielu czynności człowieka potrzebna jest energia elektryczna. Ładujemy nią telefony, mamy prąd w domach czy ładujemy nią auta. Skąd ją jednak pozyskiwać i jak robić to z jak najmniejszą szkodą dla środowiska naturalnego i naszej planety?

Surowce odnawialne i nieodnawialne

Do wytworzenia energii elektrycznej potrzebujemy jakiegoś źródła. W zależności od tego, jakie ono jest, występuje podział na surowce odnawialne i nieodnawialne. Nieodnawialne to na przykład paliwa kopalniane, których nie jesteśmy w stanie wydobyć więcej, ich zasób się wyczerpuje. Natomiast drugi rodzaj to źródła odnawialne. To są właśnie OZE — odnawialne źródła energii. Możemy z nich korzystać na bieżąco, a one się nie wyczerpują. 

Natomiast produkcja energii z paliw kopalnianych nie pozostaje obojętna dla środowiska. Podczas ich spalania dochodzi do emisji szkodliwych substancji do atmosfery. A jak wiadomo, nasza planeta jest już bardzo obciążona i powinniśmy bardziej zadbać o środowisko, w którym żyjemy. Rozwiązaniem tej sytuacji są między innymi OZE, które produkują czystą, zieloną energię, nie zanieczyszczając przy tym środowiska.

Rodzaje OZE

Odnawialne źródła to takie, których mimo wykorzystywania na bieżąco nam nie zabraknie, one stale się odnawiają. Co zatem zalicza się do OZE?

  • Energia z wiatru. Są to elektrownie wiatrowe tzw. wiatraki, które napędzane siłą wiatru produkują energię. Często buduje się kilka wiatraków, nazywamy to farmą wiatrową. Budowa farmy  to duża i kosztowna inwestycja, ale wiatraki produkują stosunkowo dużo zielonej energii. Są najczęściej spotykanym OZE w Polsce.
  • Energia z wody. Są to hydroelektrownie. Występują w kilku rodzajach na przykład zaporowe, szczytowo — pompowe czy przepływowe. Elektrownie te zamieniają energię potencjalną, z którą płynie woda w energię elektryczną. Na świecie jest ich stosunkowo dużo. 
  • Energia ze słońca, czyli elektrownie fotowoltaiczne. Przetwarzają one ciepło ze słońca w energię elektryczną za pomocą specjalnych paneli. Jest to stosunkowo niedroga inwestycja, na tle innych OZE. Jej plusem jest to, że każdy może ją sobie zainstalować w swoim gospodarstwie domowym, jeśli mieszka w domu jednorodzinnym i pozyskiwać energię ze słońca na swoje potrzeby, a nawet odsprzedawać nadwyżki. Jest to więc najbardziej popularne OZE w gospodarstwach domowych. Dodatkowo jest wiele programów, gdzie można pozyskać dofinansowanie na taką instalację. 
  • Geotermia, inaczej elektrownie geotermalne. Wykorzystują energię cieplną Ziemi. Energia geotermalna służy pozyskaniu ciepła, raczej rzadko produkuje się z niej prąd elektryczny. 
  • Biomasa — najstarsze źródło energii wykorzystywane przez ludzi. Pozyskuje się energię z biomasy, czyli materii zwierzęcej lub roślinnej. 

Czy OZE rozwiąże problemy z energią?

Z racji wahających się cen surowców potrzebnych do produkcji energii, OZE są coraz bardziej potrzebne. Udział OZE w krajowym miksie energetycznym powinien być jak największy. Jest to dywersyfikacja źródeł pozyskiwania energii oraz uniezależnienie się od importowanych surowców kopalnych. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *