Polska energetyka a górnictwo i węgiel

Windmill farm against cloudy blue sky

Panuje pełna zgodność co do tego że przed polskim górnictwem leży bardzo wiele wyzwań. Jest to w naszym kraju wiodący surowiec energetyczny, który ma duży związek także z generalnym z zachowaniem przez Polskę energetycznego bezpieczeństwa.

Plany związane z górnictwem

Górnictwo jest zatem szczególną branżą która ma znaczenie dla nas wszystkich również od strony nastawienia do szeroko pojętego tematu energii poprzez naturalnie zagadnienia związane ze stawkami jakie płacimy za ogrzewanie czy prąd. Wiele mówi się o zwiększenie wydobycia w lokalnych rodzimych kopalniach co jest szczególnie na czasie biorąc pod uwagę embarga które pojawiły się na węglu rosyjskim. Węgiel pełni w naszym kraju tak istotną rolę że należy opracować długofalową strategię i jego eksploatacji. Realia wojny na Ukrainie z którymi mamy obecnie do czynienia są tak problematyczne, że definitywnie należy wykorzystywać lokalne surowce których na szczęście mamy w kontekście węgla pod dostatkiem. Nasze polskie realia długo jeszcze będą opierały się o węgiel jaki będzie pewnego sortu stabilizatorem naszego systemu energetycznego. W 2021 roku mieliśmy do czynienia z wydobyciem na poziomie 55000000 ton. Dlatego górnictwo i węgiel to rozwiązania o jakie trzeba dbać, mające w kontekście naszych możliwości energetycznych bardzo duże znaczenie. Zaangażowanie ich z pewnością może przynieść korzystne rezultaty i dlatego też właśnie postawienie na takie rozwiązania jest tak wartościową rzeczą. Dysponując takimi możliwościami z pewnością możemy wiele zyskać na gruncie energetycznej niezależności.

Kwestia lokalnego wydobycia

Jakkolwiek mówi się o zwiększeniu tej ilości to kłopoty istnieją na poziomie technicznym gdyż przez wiele lat możliwości naszego górnictwa były ograniczane. Redukcja mocy wydobywczych w oczywisty sposób utrudnia zapewnienie możliwości eksploatacji zasobów w stopniu, który będzie konsekwentnie poszerzany, dlatego zmiana aktualnych stawek wydobycia wymaga modernizacji wielu rozwiązań – czyli też kosztownych inwestycji. Istotne jest też to, iż na odchodzenie od węgla kamiennego nalega Unia Europejska na gruncie polityki sprzyjającej ekologii. W naszym przypadku jest to po prostu bardzo mało korzystne biorąc pod uwagę brak stabilnych alternatyw energetycznych. Na Górnym Śląsku znajdują się kopalnie które można doprowadzić do stanu pewnej używalności i w ogromnym stopniu przedłużyć ich żywotność. Istnieją złoża które da się eksploatować jakkolwiek wszystko to wymaga pracy i konkretnych decyzji związanych z taką inwestycją.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *