Jeśli chodzi o urządzenie lub przebudowę systemu inżynieryjnego, powstaje pytanie, które rury najlepiej wykorzystać. Obecnie na rynku dostępny jest szeroki wybór takich produktów. Są one wykonane z takich materiałów, jak miedź, stal, aluminium, tworzywa sztuczne i polimery.
Najdroższym materiałem jest rura miedziana. Dlatego też, aby zaoszczędzić pieniądze, jest on rzadko używany. Istnieją jednak wyjątki. Osoby myślące przyszłościowo wybierają rury miedziane. Za pomocą rury miedzianej można przecież zbudować mocny i trwały rurociąg o wysokich parametrach użytkowych.
Różnorodność wyrobów z miedzi
Rury miedziane są klasyfikowane według różnych kryteriów. Jedną z głównych jest metoda produkcji. Zgodnie z tym kryterium produkty dzieli się na następujące rodzaje:
- Rury miedziane niehartowane. Wykonane z czystego metalu przez walcowanie lub kucie. Rury mają wysoką wytrzymałość i mogą z łatwością wytrzymać ciśnienie 450 MPa. Stosowanie tej metody ma pewną wadę. W rezultacie powstaje materiał o zmniejszonej plastyczności, co w pewien sposób ogranicza jego zastosowanie.
- Odprężone. Rury są wyżarzane w specjalnym procesie. Technologia ta polega na podgrzaniu materiału do temperatury 700 stopni Celsjusza, a następnie jego schłodzeniu. Chłodzenie odbywa się stopniowo. W wyniku takiej obróbki produkty miedziane tracą swoją wytrzymałość. Zamiast tego zwiększa się plastyczność. Ze względu na tę cechę, rura miedziana jest szeroko stosowana do budowy rurociągów o złożonej konfiguracji.
Zgodnie z normami rury miedziane są produkowane w trzech typach, które różnią się między sobą pod względem właściwości mechanicznych i eksploatacyjnych. W zależności od stopnia twardości, wyroby miedziane dzieli się na następujące typy:
- Solidne. Produkty są szeroko stosowane do budowy rurociągów, które muszą charakteryzować się wysoką wytrzymałością. Rura jest podgrzewana wstępnie tylko podczas instalacji.
- Półsztywne. Rury miedziane tego typu mogą łatwo wytrzymać rozkład, jeśli ich średnica zostanie zwiększona o 15%. Produkt charakteryzuje się większą elastycznością niż poprzedni materiał.
- Rury miękkie. Zdolność do wytrzymania wzrostu średnicy o jedną czwartą. Nie powoduje to powstawania rozdarć ani pęknięć. Produkt jest łatwy do zginania. Nie ma potrzeby podgrzewania materiału. Miękkie rury miedziane są powszechnie stosowane w instalacjach grzewczych i wodnych. Są one również szeroko stosowane przy układaniu ogrzewania podłogowego.
Rury miedziane są również klasyfikowane według kształtu ich przekroju poprzecznego. Mają one kształt okrągły lub prostokątny. Te ostatnie są znacznie droższe. Prostokątne rury miedziane są używane do wykonywania specjalnych przewodów w instalacjach elektrycznych. Rury miedziane mogą mieć także różną grubość ścianki (0,6 – 3 mm) i średnicę (12 – 267 mm). Rury miedziane są stosowane w różnych sektorach o określonych parametrach. Na przykład rury o grubości ścianki 1 mm są stosowane w instalacjach gazowych, a 2 mm w instalacjach wodno-kanalizacyjnych.