Co warto wiedzieć o polskim rolnictwie?

Man riding red tractor on field

Powszechny Spis Rolny jest jednym z najlepszych możliwych momentów na poważne zastanowienie się nad stanem polskiego rolnictwa. Warto zapoznać się z tym, jak na przestrzeni ostatnich dziesięciu la zmieniła się nie tylko struktura gospodarstw rolnych, ale również powierzchnia użytków rolnych. 

Czym dla Polski jest rolnictwo?

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że rolnictwo jest zaliczane zarówno do I sektora gospodarki narodowej, jak i najważniejszym elementem gospodarki żywnościowej. Nikogo nie powinien dziwić wspomniany fakt, ponieważ obejmuje hodowlę zwierząt i uprawę roślin. Oczywiście głównym zadaniem rolnictwa jest wytwarzanie żywności. Godny uwagi jest fakt, że polskie rolnictwo pod względem i celów praktycznie niczym nie różni się od rolnictwa w innych krajach należących do Unii Europejskiej. Warto wiedzieć, że omawiana gałąź gospodarki zajmuje się wytwarzaniem surowców dla przemysłu przetwórczego i pasz dla zwierząt. Jak wiadomo, hodowla zwierząt dostarcza na rynek wełnę, skórę, mięso i nabiał. Z kolei uprawa roślin jest w stanie zaspokoić zapotrzebowanie kraju na warzywa, owoce i różnego rodzaju ziarna. 

Jakie są plany polskiego rolnictwa?

Jak zostało już wspomniane wcześniej, dzięki Spisowi Powszechnemu w gospodarstwach rolnych istnieje możliwość uzyskania informacji dotyczących aktualnego stanu polskiego rolnictwa. W najprostszym możliwym ujęciu osoby zainteresowane będą mogły obserwować, jak zmieni się struktura hodowli zwierząt czy powierzchnia użytków rolnych. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że według dostępnych danych w ciągu ostatnich 10 lat powierzchnia gruntów rolnych w kraju zmniejszyła się o prawie 200 tysięcy hektarów. Należy zaznaczyć, że zasiewy stanowią aż 73% wszystkich użytków rolnych. Z kolei 21,8% to użytki zielone. Warto zaznaczyć, że z wspomnianych 73% zasiewów  aż 70% to zboża. Można również odnotować, że w ciągu ostatnich 10 lat w gospodarstwach rolnych procentowy udział w uprawach zbóż zmniejszył się o 4,5%. Bardzo duża liczbę może zaskoczyć fakt, że liczba gospodarstw rolnych w Polsce zmniejszyła się o 13% na przestrzeni ostatnich 10 lat.

Ubezpieczenie upraw rolnych

Należy mieć świadomość, że tylko 12%polskich rolników podjęło decyzję o ubezpieczeniu swoich upraw. Jest to oczywiście spowodowane wysokimi stawkami za ubezpieczenie. Warto zaznaczyć, że maksymalna suma ubezpieczeniowe truskawek wynosi 50710 złotych. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju zdecydowało się na uruchomienie programu dopłat do zwierząt gospodarskich, a także upraw rolniczych. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *