Odnawialne i nieodnawialne źródła energii

odnawialne źródła energii

Energii elektrycznej potrzebujemy nieustannie coraz więcej. Nasze urządzenia domowe działają na prąd, a obecnie nawet auta ładowane energią elektryczną. Dodatkowo Europa zmierza do tego, by było ich jak najwięcej, aby ograniczyć ilość spalin emitowanych do środowiska. Skąd zatem brać energię? Jak sprostać temu zwiększającemu się zapotrzebowaniu? Odpowiedzi można udzielić po poznaniu dwóch pojęć, jakimi są odnawialne i nieodnawialne źródła energii

Nieodnawialne źródła energii

Najwięcej energii aktualnie pozyskiwane jest  z nieodnawialnych źródeł. Są to źródła, których wykorzystanie jest znacznie szybsze niż uzupełnienie zasobów. Co oznacza, że mogą się wyczerpać. Wśród głównych źródeł wymienia się  głównie paliwa kopalniane, a co za tym idzie:

  • węgiel kamienny, 
  • węgiel brunatny, 
  • ropa naftowa, 
  • gaz ziemny,
  • torf.

Pozyskiwanie energii z tych surowców jest wydajne. Efektywne technologie pozwalają na sprawne produkowanie energii elektrycznej. Nie pozostaje to jednak obojętne dla środowiska. Wydobycie surowców oraz ich spalanie ma niekorzystny wpływ na naszą planetę, generuje także sporą ilość odpadów powstałych z procesu spalania. Oprócz tego przy spalaniu emituje się do atmosfery duże ilości dwutlenku węgla i innych zanieczyszczeń. Złoża ulegają wyczerpaniu, a sięganie do głębszych zasobów jest także droższe. 

Do nieodnawialnych źródeł zalicza się także uran, który jest wykorzystywany do produkcji energii w elektrowniach jądrowych. Pozyskiwanie z niego energii jest bezpieczne dzięki wielu restrykcjom i ciągłemu udoskonalaniu tego procesu. Problemem są radioaktywne odpady, które powstają przy produkcji, muszą być bezpiecznie przechowywane przez dziesiątki lat, zanim przestaną być szkodliwe dla człowieka. Wszystkie te procesy pośrednio oraz bezpośrednio szkodzą naturze i człowiekowi. Jakie zatem inne rozwiązanie warto rozważyć?

Odnawialne źródła energii

Odnawialne źródła energii to rozwiązanie przyszłości. Polega to na wykorzystaniu sił natury do wytwarzania prądu. Siły te są niewyczerpane a produkcja takiej energii ekologiczna i bez szkody dla środowiska. Odnawialne źródła energii dzielimy na:

  • Elektrownie wiatrowe. Turbiny wiatrowe są wprawiane w ruch dzięki masom przemieszczającego się powietrza. Turbiny zamieniają energię kinetyczną wiatru w energię elektryczną. 
  • Elektrownie wodne. Przekształcają siłę wody w energię elektryczną. Mogą występować jako elektrownie pływowe, przepływowe, szczytowo – pompowe lub regulacyjne inaczej zaporowe. Siła wody jest duża, stąd hydroelektrownie mają dużą produkcję energii. Mimo iż nie rzucają się w oczy tak jak wiatraki, wytwarzają około 57% energii w całym sektorze OZE.
  • Elektrownie słoneczne inaczej fotowoltaiczne. Zainstalowane panele fotowoltaiczne zbierają promienie słoneczne i przekształcają je na energię elektryczną. Jest to dość popularne rozwiązanie dla domów. Posiadając taką instalację, wytwarza się energię na własne potrzeby, a nadwyżki można odsprzedać. Nie wymaga to dużych nakładów finansowych i pomaga gospodarstwom domowym ograniczyć koszty rachunków za energię elektryczną. 
  • Elektrownie geotermalne – korzystają z energii cieplnej Ziemi, produkują ciepło. Znacznie rzadziej energię elektryczną.
  • Biomasa, czyli wykorzystanie tego, co nam daje natura. Zaliczamy do niego rośliny energetyczne np. drzewa, stanowiące biomasę. Wliczamy tam także biopaliwo, czyli paliwo produkowane z glonów, oleju rzepakowego czy kukurydzy. A także biogaz używany do ogrzewania wody. 

Warto inwestować w te źródła. Dają nam one zieloną, czystą, ekologiczną energię, czyli chronią nasze środowisko naturalne. Pozwalają nam także w szerszej perspektywie  uniezależnić się od importowanych paliw kopalnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *